Indberetning og betaling

Præmien til dagpengeordningen udgør i 2023 0,55% af klinikkens tandlægeomsætning i 2022 og udgør således kr. 5.500 pr. omsat mio. kr.

Tandlægeomsætningen er totalomsætningen for samtlige tandlæger på klinikken, uden fradrag for f.eks. teknik og BUT-omsætning. Til gengæld skal fastprisaftaler med Kommunen ikke tillægges tandlægeomsætningen.

Præmien beregnes hvert år i januar og opkræves kvartalsvis.

Beregningsgrundlaget for præmieberegningen leverer klinikken selv, da klinikken hvert år i januar måned, skal indberette tandlægeomsætningen for året forinden. Denne indberetning sker online via et link, som klinikken vil få tilsendt pr. mail hvert år i januar måned.

Hvis klinikken er tilmeldt dagpengeordningen, er det derfor vigtigt at kontakte TandlægeTryghed, hvis klinikken ikke modtager en mail fra TandlægeTryghed om indberetning til dagpengeordningen i løbet af januar måned.

Kort tid efter klinikken har indberettet tandlægeomsætningen, vil klinikken modtage den første af årets 4 opkrævninger pr. mail.

Indberetning:

I januar måned vil klinikken blive bedt om at indberette tandlægeomsætningen på hver enkelt tandlæge på klinikken. Der skal indberettes tandlægeomsætning på både klinikejer og ansatte tandlæger.

Tandlægeomsætningen kan du finde i det journalsystem du benytter klinikken. Nedenfor har vi samlet vejledninger til udtræk af omsætning i 3 forskellige systemer:

 

Betaling:

Præmien bliver beregnet på den indsendte tandlægeomsætning og udgør 0,55 % af denne.

Årets præmie opkræves med 1/4 hvert kvartal, således at kvartalsopkrævningerne tilsammen udgør årets præmie.

 
 
 
Kontakt og bestil
39 46 00 80
 
 
 
Ring mig op
Send os dine oplysninger - så ringer vi til dig

ringmigop

Ring mig op